Koło Trzebieszów Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków zapraszają w najbliższą niedzielę – 24 stycznia br., do kościoła pod wezwaniem NMP Matki Kościoła w Łukowie, gdzie o godz. 12.00 zostanie odprawiona Msza św. w intencji Żołnierzy Armii Krajowej oraz Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość zamordowanych i poległych w walkach z funkcjonariuszami Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego i sowieckiego NKWD. Eucharystia sprawowana będzie w 75. rocznicę rozbicia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łukowie.
 
 
Czy wiesz, że…?
 

Po kolejnych aresztowaniach przeprowadzonych przez Urząd Bezpieczeństwa (UB) na początku stycznia 1946r., komendant Obwodu Łuków Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość (WiN) kpt. Stefan Lemieszek zarządził przygotowania do opanowania więzienia w Łukowie. Na naradzie 21 stycznia 1946r. do przeprowadzenia akcji wytypowano 137 żołnierzy Obwodu Łuków i Radzyń Podlaski oraz wyznaczono datę akcji na 24 stycznia. Tego dnia trasy wylotowe z miasta zostały zajęte i odcięto łączność telefoniczną z Łukowem. Julian Woch ps. Biały z grupą 28 podkomendnych uzbrojonych w 2 rkm i 26 automatów rozpoczął uderzenie na budynek Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego we wczesnych godzinach porannych. W wyniku akcji uwolniono 27 więźniów oraz zarekwirowano dokumentację UB. Oddział ,,Białego?? nie poniósł strat.
(na podstawie Jarosław Kopiński ,,Konspiracja akowska i poakowska na terenie Inspektoratu Rejonowego Radzyń Podlaski w latach 1944 ? 1956″).