TELEFONY
530-295-109
573-295-143
REGULAMIN
PUNKTU SELEKTYWNEGO ZBIERANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH DLA WŁAŚCICIELI NIERUCHOMOŚCI ZLOKALIZOWANYCH NA TERENIE PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI MIĘDZYGMINNEGO PRZEDSIĘBIORSTWA KOMUNALNEGO DMTZS SPÓŁKA Z O.O.
Par. 1
- Regulamin określa szczegółowe zasady funkcjonowania Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, zwanego dalej PSZOK, zlokalizowanego w Międzyrzecu Podlaskim ul. Kościuszki 107B, 21-560 Międzyrzec Podlaski.
- Operatorem PSZOK jest Międzygminne Przedsiębiorstwo Komunalne DMTZS Spółka z o.o.
Par. 2
- PSZOK czynny jest w każdy wtorek w godzinach od 8.30 do 13.00.
- Istnieje możliwość czasowego zamknięcia PSZOK na czas odbioru odpadów.
Par. 3
- PSZOK jest oznakowany i zabezpieczony przed dostępem osób niepowołanych.
- Przyjęcia odpadów dokonuje upoważniony pracownik PSZOK.
- PSZOK przyjmuje odpady komunalne wytworzone na terenie prowadzenia działalności Międzygminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego DMTZS Spółka z o.o., pochodzące z nieruchomości zamieszkałych, z nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe jedynie przez część roku, w tym domków letniskowych oraz z nieruchomości niezamieszkałych.
- Odpady dostarczone przez właścicieli nieruchomości, o których mowa w ust. 3, przyjmowane są ?w zamian za uiszczaną opłatę za gospodarowanie odpadami komunalnymi, po okazaniu dokumentu potwierdzającego tożsamość osoby dostarczającej odpady wraz z oświadczeniem, którego wzór stanowi Załącznik Nr 1 do niniejszego Regulaminu.
- W przypadku dostarczenia odpadów od mieszkańców z zabudowy wielorodzinnej (np. spółdzielni, wspólnoty) do przedstawienia oświadczenia, o którym mowa w ust. 4, zobowiązany jest Zarządca/Zarząd.
- W przypadku zlecenia transportu odpadów innej osobie, właściciel odpadów zobowiązany jest do złożenia oświadczenia, o którym mowa w ust. 4 i przekazania go osobie transportującej odpady.
- Osoba transportująca odpady na zlecenie, o której mowa w ust. 6, niebędąca jednocześnie właścicielem odpadów jest zobowiązana do okazania dokumentu potwierdzającego tożsamość oraz złożenia oświadczenia właściciela odpadów, o którym mowa w ust. 4.
- Zebrane na terenie PSZOK odpady będą przekazywane do zagospodarowania podmiotom posiadającym wymagane prawem zezwolenia, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
- Obsługujący PSZOK prowadzi rejestr przyjęcia odpadów.
Par. 4
- PSZOK przyjmuje wyłącznie odpady komunalne zgromadzone i dostarczone w sposób selektywny przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych oraz właścicieli nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe jedynie przez część roku, w tym domków letniskowych, z terenu prowadzenia działalności Międzygminnego Przedsiębiorstwa Komunalnego DMTZS Spółka z o.o. z podziałem na:
– papier;
– metal;
– tworzywa sztuczne;
– opakowania wielomateriałowe;
– szkło;
– odpady ulegające biodegradacji, w tym odpady zielone;
– przeterminowane leki;
– chemikalia;
– zużyte baterie i akumulatory;
– zużyty sprzęt elektryczne i elektroniczny;
– meble i inne odpady wielkogabarytowe;
– zużyte opony;
– odpady budowlane i rozbiórkowe.
- PSZOK przyjmuje opony, o których mowa w ust. 1 lit. l, pochodzące wyłącznie z gospodarstw domowych, pojazdów o dopuszczalne masie całkowitej do 3,5 tony, niepochodzące z działalności gospodarczej lub rolniczej (np. opony od samochodów osobowych, motorowerów, motocykli, rowerów, wózków itp.) w liczbie do 8 sztuk liczonych łącznie od jednego gospodarstwa domowego na każdy rok kalendarzowy.
- PSZOK przyjmuje odpady remontowo budowlane, o których mowa w ust. 1 lit. m, pochodzące wyłącznie z remontów i budów prowadzonych we własnym zakresie, niewymagających pozwolenia na budowę, zgłoszenia zamiaru budowy lub wykonania robót (np. gruz ceglany i betonowy, odpady z materiałów ceramicznych i elementów wyposażenia, usunięte tynki, tapety i okleiny, boazerie, panele, drzwi, okna, rynny, armatura, materiały izolacyjne itp.) w ilości do 200 kg liczone łącznie od jednego gospodarstwa domowego na każdy rok kalendarzowy.
- Odpady remontowo-budowlane nie zostaną przyjęte przez PSZOK od wykonawców robót budowlanych, o których mowa w art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2016 r. poz. 250).
- Odpady budowlane i rozbiórkowe, o których mowa w ust. 1 lit. m, należy dostarczyć w sposób selektywny z podziałem na:
– odpady betonu i gruzu betonowego;
– odpady gruzu ceglanego;
– odpady ceramiczne i elementy wyposażenia: np. sanitarne, armatura itp.;
– drewno: np. ościeżnice, drzwi, ramy okienne, parkiety, boazerie itp.;
– szkło: np. szyby okienne, lustra, luksfery itp.;
– tworzywa sztuczne: np. płytki PCV, instalacje PCV, panele ścienne itp.
- Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny oraz odpady wielkogabarytowe, o których mowa w ust. 1 lit. j, k mogą być dostarczone do PSZOK luzem. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny powinien być kompletny zaś odpady wielkogabarytowe (np. wersalki, szafy, fotele itp.) muszą być opróżnione z zawartości oraz nie mogą zawierać innych odpadów.
- Odpady budowlane i rozbiórkowe, o których mowa w ust. 1 lit. m, należy dostarczyć do PSZOK w workach gwarantujących ich bezpieczny transport i rozładunek. Zezwala się dostarczać do PSZOK odpady wielkogabarytowe pochodzenia remontowego luzem.
- Odpady przywiezione do PSZOK w większej ilości będą przyjmowane odpłatnie według uchwał poszczególnych rad gmin:
– opona samochodu o masie całkowitej do 3,5 tony
– opona ciężarowa
– opona rolnicza
– odpady remontowo-budowlane
– odpady zmieszane niewytworzone w gospodarstwie domowym
Par. 5
- Pracownik obsługujący PSZOK maże odmówić przyjęcia odpadów w przypadku gdy:
– dostarczone zostaną inne odpady niż wymienione w § 4 ust. 1, (np. zmieszane odpady komunalne w tym zmieszane odpady budowlane i rozbiórkowe, odpady budowlane
i rozbiórkowe, jeżeli ich ilość lub skład wskazuje, że pochodzą z nieruchomości niezamieszkałej lub powstały w wyniku budowy czy też rozbiórki budynku lub obiektu bądź powstały w wyniku prac prowadzonych przez wykonawców robót budowlanych, odpady zawierające azbest, papę, smołę i inne odpady niebezpieczne, odpady pochodzące z demontażu pojazdów, opony pochodzące z działalności rolniczej oraz z pojazdów większych niż pojazdy o dopuszczalne masie całkowitej do 3,5 tony itp.);
– dostarczone odpady, o których mowa w § 4 ust. 1, zostaną niewłaściwe wysegregowane (np. będą zanieczyszczone innymi frakcjami odpadów w sposób uniemożliwiający kwalifikację odpadów zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 27 września 2001 r. w sprawie katalogu odpadów);
– ilość i rodzaj odpadów, o których mowa w § 4 ust. 1, wskazuje na pochodzenie z innego źródła niż gospodarstwo domowe (np. pochodzą z działalności przemysłowej lub rolnej);
– osoba fizyczna dostarczająca odpady komunalne przekazała w danym roku kalendarzowym maksymalną ilość opon oraz odpadów remontowo-budowlanych, określonych w § 4 ust. 3 i 4;
– dostawca odpadów nie okaże wymaganych dokumentów potwierdzających tożsamość;
– dostarczone odpady, o których mowa w § 4 ust. 1, 2, byłyby sprzeczne z obowiązującymi przepisami prawa, nie widnieją w wykazie lub gdy ich przyjęcie mogłoby zagrażać zdrowiu lub życiu ludzi.
- W przypadku odmowy przyjęcia dostarczonych do PSZOK odpadów, dostawca odpadów zobowiązany jest do ich natychmiastowego zabrania oraz zagospodarowania w sposób zgodny ?z obowiązującymi przepisami prawa.
- W przypadku odmowy przyjęcia dostarczonych do PSZOK odpadów, pracownik PSZOK sporządza stosowną notatkę wraz z uzasadnieniem i dokumentacją fotograficzną.
Par. 6
- Transport odpadów komunalnych do PSZOK mieszkańcy zapewniają we własnym zakresie i na własny koszt.
- Wjazd na teren PSZOK odbywa się za wiedzą i zgodą pracownika PSZOK, zaś każdorazowe przyjęcie odpadów do PSZOK potwierdzane jest na formularzu przyjęcia odpadów.
- Formularz zawiera co najmniej: datę przyjęcia odpadu, rodzaj i kod odpadu, masę odpadu lub jego ilość, dane właściciela nieruchomości zdającego odpady: imię i nazwisko, adres zamieszkania.
- Osoba dostarczająca odpady, na żądanie pracownika PSZOK, zobowiązana jest otworzyć worek, w którym zgromadzone zostały odpady komunalne, w celu weryfikacji jego zawartości.
- Przyjęcia odpadów dokonuje się po sprawdzeniu zgodności dostarczonych odpadów z wykazem przyjmowanych odpadów.
- Do rozładunku odpadów, w miejscu wskazanym przez pracownika PSZOK, zobowiązany jest ich dostawca.
- Odpady dostarczone do PSZOK powinny być przywiezione w takiej formie i ilości, aby możliwe było ich swobodne przeniesienie do pojemników lub pomieszczeń do tego celu przystosowanych, znajdujących się na terenie PSZOK, przez dostarczającego odpady, bez konieczności użycia specjalistycznego sprzętu.
- Odpady, mogą być dostarczane pojazdami o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony.
Par. 7
- Na terenie PSZOK dzieci poniżej 14 roku życia mogą przebywać jedynie pod opieką osoby pełnoletniej.
- Zakazuje się wstępu poza obszar wyznaczony przez pracownika PSZOK.
- Osoby przebywające na terenie PSZOK zobowiązane są do:
– przestrzegania zaleceń pracowników PSZOK, w szczególności w zakresie miejsca złożenia odpadów komunalnych oraz sposobu poruszania się po terenie PSZOK;
– bezwzględnego przestrzegania zakazu używania otwartego ognia na terenie PSZOK, w tym niepalenia papierosów;
– zachowania wymogów bezpieczeństwa;
– zachowania kierunku przemieszczania się wynikającego z oznaczeń;
– stosowania się do ogólnych zasad ruchu drogowego.
- Pracownicy PSZOK nie ponoszą odpowiedzialności za rzeczy pozostawione na terenie PSZOK.
- Korzystanie z usług oferowanych przez PSZOK jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu.
- Wszelkich informacji na temat PSZOK 530295109 lub 573295143