W roku 2023 mija 77 rocznica akcji MITROPA, podczas której działający na Podlasiu kilkudziesięcioosobowy oddział AK-WiN pod dowództwem porucznika Tadeusza Marczuka ps. Kurzawa zatrzymał 3 października 1946 r, w miejscowości Szaniawy-Poniaty wojskowo- dyplomatyczny pociąg rosyjski kursujący na trasie Moskwa- Warszawa- Berlin Wschodni.  Podczas akcji Mitropa bez żadnego wystrzału rozbrojono i pozbawiono mundurów ponad 200 żołnierzy Armii Czerwonej, w tym pięciu generałów i kilku wysokich rangą funkcjonariuszy NKWD jadących na naradę wojskową do Warszawy.

Mając w pamięci polską historię narodową i dokonania naszych przodków,  uświadamiamy sobie potrzebę stałego podtrzymywania poczucia patriotyzmu zarówno w nas samych, jak  i wśród młodego pokolenia.  W tym celu w roku 2016 podjęto decyzję o budowie Pomnika upamiętniającego tę akcję, który został usytuowany w Szaniawach-Poniatach. Chcemy, aby dla naszej społeczności powiatowej było to miejsce wspólnego przeżywania ważnych wydarzeń. Miejsce, które nie będzie nas dzielić, lecz jednoczyć. Miejsce, w którym będziemy krzewić w nas pamięć o wszystkich Polakach, którzy przyczynili się do tego, że teraz żyjemy w Polsce wolnej i demokratycznej. Pomnik został odsłonięty 1 października 2016 r pod patronatem Ministra Obrony Narodowej.

PROGRAM:

Godzina 12.00 Msza Święta polowa przy pomniku Pamięci Żołnierzy AK-WIN Obwód Łuków biorących udział w AKCJI MITROPA.

Godzina 13.00 uroczystości pod Pomnikiem Pamięci Żołnierzy AK-WIN Obwód Łuków biorących udział w AKCJI MITROPA:

  • złożenie wieńców pod pomnikiem w Szaniawach-Poniatach.
  • przemówienia zaproszonych gości.
  • wręczenie odznaczeń i wyróżnień przez Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Obwód Warszawa Wschód
  • część artystyczna w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego w Siedlcach oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej w Szaniawach.

Godzina 14.00 Poczęstunek.

W przypadku niepogody Msza Św. odbędzie się w kościele Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Szaniawach.