1 marca to Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczyste obchody odbyły się w Trzebieszowie, przy grobach: ostatniego Żołnierza Wyklętego ppor. Antoniego Dołęgi i żołnierzy Armii Krajowej.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest wyrazem hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji niepodległościowych. Święto to zostało uchwalone przez Sejm w 2011 roku. Obchodzimy je 1 marca na pamiątkę wydarzeń z 1951 roku, kiedy to w więzieniu na warszawskim Mokotowie, po pokazowym procesie, rozstrzelani zostali przywódcy IV Zarządu Głównego Zrzeszenia ?Wolność i Niezawisłość?.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta, którą celebrował proboszcz parafii Trzebieszów Ks. kan Józef Sobotka w kaplicy na cmentarzu w intencji tych wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę.

W uroczystości uczestniczyli m.in:

-parlamentarzyści Ziemi Łukowskiej: Senator RP Stanisław Gogacz, Posłowie na Sejm RP Krzysztof Głuchowski i Sławomir Skwarek;

– władze gminne reprezentował Z-ca Wójta Sławomir Smolak oraz Radni Rady Gminy Trzebieszów Anna Mościcka i Leszek Grochowski;

– przedstawiciele Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Trzebieszów i Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Łuków

-przedstawicieli gminnych jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Trzebieszów;

-przedstawiciele gminnych szkół wraz z młodzieżą.

Na uroczystość przybyli także przedstawiciele III Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Polowego Koronnego Stefana Czarnieckiego z Zborek.

Głos zabrali: Michał Szczygielski ze Światowego Związku Żołnierzy AK Koło Trzebieszów oraz Senator S. Gogacz przybliżając tą uroczystość. Warto nadmienić, że Senator Stanisław Gogacz w roku 2011 był wśród tych, którzy przyjmowali ustawę z 3 lutego 2011 o obchodach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Poczty sztandarowe pod komendą druha Jarosława Modrzewskiego reprezentowały: Światowy Związek Armii Krajowej Koło Trzebieszów i koło Łuków, Ochotnicze Straże Pożarne Gminy Trzebieszów oraz szkoły gminne.

Następnie na grobach ppor. Antoniego Dołęgi i żołnierzy AK przedstawiciele władz parlamentarnych, władz gminnych, przedstawicieli OSP, ŚZŻAK, szkół oraz osób prywatnych złożyli kwiaty i zapalono znicze.

Inicjatorem obchodów gminnych, które od kilku lat staramy się kultywować w naszej gminie był Wójt Gminy Trzebieszów Mirosław Szekalis.

Po uroczystościach na cmentarzu uczestnicy udali się do Szkoły Podstawowej w Trzebieszowie na uroczystą akademię przygotowana przez młodzież i dzieci. Cdn.

Organizatorzy uroczystości:

  1. Wójt Gminy Trzebieszów Mirosław Szekalis
  2. SZKOŁA PODSTAWOWA IM. KRÓLA W. JAGIEŁŁY W TRZEBIESZOWIE
  3. ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ KOŁO TRZEBIESZÓW,
  4. GMINNY OŚRODEK KULTURY W TRZEBIESZOWIE
  5. GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W TRZEBIESZOWIE

Pisali o nas: https://lukow.podlasie24.pl/…/obchody-narodowego-dnia…

TVP3 Lublin Panorama z dnia 1 marca br. : https://lublin.tvp.pl/…/upamietnienie-adolegi…

#NarodowyDzieńPamięciŻołnierzyWyklętych