http://gops.gminatrzebieszow.pl/
Trzebieszów Drugi 89, 21-404 Trzebieszów, tel. (25) 796 05 73
e-mail: [email protected]
Pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Trzebieszowie
- Marzena Leszkowicz – Kierownik
- Anna Rosa – Główny Księgowy
- Agnieszka Sobiczewska – Księgowy
Pomoc społeczna
- Barbara Bujak -Specjalista pracy socjalnej
- Magdalena Czerwonogrodzka-Pyra – Specjalista pracy socjalnej
- Beata Podołowska – Pracownik socjalny
- Dagmara Byczyk – Asystent rodziny
Świadczenia rodzinne, wychowawcze, dobry start i fundusz alimentacyjny
- Iwona Sulej – Inspektor
- Renata Jaszczuk – Inspektor
- Anna Mojzych-Rola – Inspektor
Zadania z zakresu pomocy społecznej na terenie gminy Trzebieszów realizuje Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzebieszowie, który został powołany Uchwałą Nr XI/63/91 z Rady Gminy w Trzebieszowie z dnia 8 września 1991 r. Głównym celem Ośrodka jest pomoc mieszkańcom gminy w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych, których nie są w stanie pokonać wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Od 1 stycznia 2021 r. Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzebieszowie realizuje również zadania z zakresu świadczeń rodzinnych, wychowawczych, dobry start i funduszu alimentacyjnego.
- PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOPS ZA 2023 ROK – RAPORT O STANIE GMINY
- PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOPS ZA 2022 ROK – RAPORT O STANIE GMINY
- PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOPS ZA 2021 ROK – RAPORT O STANIE GMINY
- PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOPS ZA 2020 ROK – RAPORT O STANIE GMINY
- PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOPS ZA 2019 ROK – RAPORT O STANIE GMINY
- PODSUMOWANIE DZIAŁALNOŚCI GOPS ZA 2018 ROK – PREZENTACJA
Zgodnie z art. 110 ustawy o pomocy społecznej GOPS wykonuje zadania pomocy społecznej w gminie oraz zadania zlecone z zakresu administracji rządowej.
Zadania w zakresie pomocy społecznej, rodzaje świadczeń z pomocy społecznej oraz zasady i tryb postępowania kontrolnego w zakresie pomocy społecznej reguluje ustawa o pomocy społecznej z dnia 12 marca 2004 r. (Dz. U. z 2015 r., poz. 163).
Prawo do świadczeń z pomocy społecznej przysługuje :
- osobom posiadającym obywatelstwo polskie mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
- cudzoziemcom, mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie:
zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Wspólnot Europejskich, zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej,
zgody na pobyt tolerowany w formie schronienia, posiłku, niezbędnego ubrania oraz zasiłku celowego, - mającym miejsce zamieszkania i przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatelom państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) stron umowy o europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz członkom ich rodzin w rozumieniu art. 2 pkt 4 ustawy z dnia 14 lipca 2006 r. O wjeździe na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, pobycie oraz wyjeździe z tego terytorium obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej i członków ich rodzin (Dz. U. Nr 144, poz. 1043 z późn. zm.), posiadającym prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Prawo do świadczeń z pomocy społecznej nie przysługuje osobie odbywającej karę pozbawienia wolności. Natomiast osobie tymczasowo aresztowanej zawiesza się prawo do świadczeń z pomocy społecznej. Za okres tymczasowego aresztowania nie udziela się świadczeń.
- Pomocy społecznej udziela się osobom i rodzinom w szczególności z powodu:
- ubóstwa,
- sieroctwa,
- bezdomności,
- bezrobocia,
- niepełnosprawności,
- długotrwałej lub ciężkiej choroby,
- przemocy w rodzinie,
- potrzeby ochrony ofiar handlu ludźmi,
- potrzeby ochrony macierzyństwa lub wielodzietności,
- bezradności w sprawach opiekuńczo-wychowawczych i prowadzenia gospodarstwa domowego, zwłaszcza w rodzinach niepełnych lub wielodzietnych,
- trudności w integracji cudzoziemców, którzy uzyskali w Rzeczypospolitej Polskiej status uchodźcy lub ochronę uzupełniającą, lub zezwolenie na pobyt czasowy udzielone w związku z okolicznością, o której mowa w art. 159 ust. 1 lit.c lub d ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach,
- trudności w przystosowaniu do życia po zwolnieniu z zakładu karnego,
- alkoholizmu lub narkomanii,
- zdarzenia losowego i sytuacji kryzysowej,
- klęski żywiołowej lub ekologicznej.
Świadczeniami z pomocy społecznej realizowanymi przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej są:
- świadczenia pieniężne: zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek celowy, specjalny zasiłek celowy;
- świadczenia niepieniężne: praca socjalna, składki na ubezpieczenie zdrowotne, pomoc rzeczowa, sprawienie pogrzebu, poradnictwo specjalistyczne, interwencja kryzysowa, schronienie, posiłek, niezbędne ubranie, opiekuńcze w miejscu zamieszkania i w ośrodkach wsparcia, specjalistyczne usługi opiekuńcze w miejscu zamieszkania, pobyt w domu pomocy społecznej.
Świadczenia z pomocy społecznej są udzielane na wniosek osoby zainteresowanej, jej przedstawiciela ustawowego albo innej osoby, za zgodą osoby zainteresowanej lub jej przedstawiciela ustawowego. Pomoc społeczna może być udzielana z urzędu.
Decyzję o przyznaniu lub odmowie przyznania świadczenia, wydaje się po przeprowadzeniu wywiadu środowiskowego, co jest uregulowane w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 czerwca 2012 r. w sprawie rodzinnego wywiadu środowiskowego (Dz. U. z 2012 r., poz. 712).
Wywiad ten ma na celu ustalenie sytuacji osobistej, rodzinnej, dochodowej i majątkowej osób lub rodzin. Przeprowadza się go w miejscu zamieszkania lub pobytu osoby czy rodziny oczekującej wsparcia. Osobą uprawnioną do przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego jest pracownik socjalny.
Do wywiadu niezbędne są dokumenty potwierdzające tożsamość osoby ubiegającej się o pomoc oraz obrazujące sytuację materialną, zawodową , zdrowotną, m.in.:
- zaświadczenie o dochodach
- decyzja organu emerytalno-rentowego
- orzeczenie o stopniu niepełnosprawności
- zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy
- faktury określające koszty leczenia
- rachunki określające koszty eksploatacji mieszkania, itp.
Pracownik socjalny przeprowadzający wywiad środowiskowy ma prawo domagać się od osoby ubiegającej się o pomoc złożenia oświadczenia o dochodach i stanie majątkowym. Odmowa złożenia oświadczenia jest podstawą wydania decyzji o odmowie przyznania świadczenia.
Prawo do świadczeń pieniężnych przysługuje:
- osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty 542 zł,
- osobie w rodzinie, w której dochód nie przekracza kwoty 456 zł,
- rodzinie, której dochód nie przekracza sumy kwot kryterium dochodowego na osobę
w rodzinie.
Za dochód uważa się sumę miesięcznych przychodów z miesiąca poprzedzającego złożenie wniosku lub w przypadku utraty dochodu z miesiąca, w którym wniosek został złożony, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pomniejszonych o:
- miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych,
- składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach,
- kwotę alimentów świadczonych na rzecz innych osób
Ustawa o pomocy społecznej określa także tryb postępowania w przypadku uzyskania dochodu jednorazowego oraz w walucie obcej.
Świadczenia pieniężne udzielane są osobom/rodzinom, których dochód nie przekracza kryterium dochodowego:
- zasiłek stały, o który może ubiegać się osoba niezdolna do pracy z powodu niepełnosprawności lub wieku, samotnie gospodarująca jeżeli jej dochód jest niższy od kryterium dochodowego osoby samotnie gospodarującej lub pozostająca w rodzinie, jeżeli jej dochód, jak również dochód na osobę w rodzinie są niższe od kryterium dochodowego na osobę w rodzinie.
- zasiłek okresowy, przyznawany w szczególności ze względu na długotrwałą chorobę, niepełnosprawność, bezrobocie, możliwość utrzymania lub nabycia uprawnień do świadczeń z innych systemów zabezpieczenia społecznego,
- zasiłek celowy może być przyznany w celu zaspokojenia niezbędnej potrzeby bytowej (np. na zakup żywności, leków, odzieży, pokrycie kosztów pogrzebu).
W szczególnie uzasadnionych przypadkach osobom/rodzinom, których dochód przekracza kryterium dochodowe może być przyznany specjalny zasiłek celowy. Ponadto osoby, które poniosły straty w wyniku zdarzenia losowego, klęski żywiołowej lub ekologicznej mogą ubiegać się o zasiłek celowy niezależnie od dochodu.
Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzebieszowie realizuje program wieloletni Pomoc państwa w zakresie dożywiania.