Więcej: https://www.facebook.com/trzebieszow/

oraz na profilu YOUTUBE

Tegoroczne dziękczynienie za plony odbyło się 27 sierpnia 2023 roku. Święto plonów rozpoczęło się o godz. 12.00 mszą św. w kaplicy w Dębowicy koncelebrowaną przez ks. Kan. Krzysztofa Stepczuka, proboszcza parafii NMP Matki Kościoła i Ks. Andrzeja Majchrzaka, proboszcza parafii Celiny. Podczas nabożeństwa zostały poświęcone dary i wieniec dożynkowy. Po nabożeństwie barwny korowód przeszedł na plac Zespołu Szkolno-Przedszkolnego SP w Dębowicy, gdzie nastąpiło uroczyste otwarcie dożynek.

Starostowie dożynek Pani Marta i Grzegorz Goławscy przekazali Wójtowi Gminy Mirosławowi Szekalis chleb. Przyjmując chleb, wójt podziękował i wyraził uznanie rolnikom za trud i całoroczną pracę. Włodarz pokroił bochenek i rozdał wszystkim zebranym.

Wśród zaproszonych gości pojawili się przede wszystkim rolnicy z Gminy Trzebieszów oraz Poseł na Sejm RP Krzysztof Głuchowski, Radny Sejmiku Woj. Lubelskiego Ryszard Szczygieł, Wicestarosta Powiatu Łukowskiego Janusz Kozioł, Wójt Gminy Zbuczyn Hubert Pasiak, Sekretarz Gminy Kąkolewnica Marcin Czyżak, samorządowcy szczebla powiatowego i gminnego, Prezes PKS SA Tomasz Madoń, Przewodniczący Rady Nadzorczej Banku Spółdzielczego w Trzebieszowie Jerzy Płudowski, Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Łukowie Katarzyna Gajownik-Łazuga i Dyrektor Biura Lubelskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka Adam Kłopotek.

 

Na wniosek Wójta Mirosława Szekalis Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Talus odznaczył naszych rolników odznaką honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. Wręczenia odznaczeń dokonał Poseł na Sejm RP Krzysztof Głuchowski. Wśród odznaczonych byli: Goławski Grzegorz, Andrzej Rola, Robert Sulej, Jerzy Kłopotek, Janusz Kłopotek, Elżbieta Szmulik, Wojciech Szmulik, Leszek Izdebski, Sebastian Izdebski.  

 

Ponadto Polska Federacja Hodowców bydła Mlecznego nagrodziła swoich zasłużonych producentów mleka. Dyrektor Biura Lubelskiego Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka Adam Kłopotek wskazał, że Gmina Trzebieszów produkuje najwięcej mleka na Lubelszczyźnie. Uhonorowani zostali nastający rolnicy:

  • pod kątem przeciętnej liczby krów nagrodzeni zostali: Izdebski Leszek i Izdebski Sebastian ( 153 Szt.), Świerczewski Ryszard (134 Szt.), Jasiński Ireneusz Józef (133 Szt.), Matysiak Adam (118 Szt.) i Sulej Robert (80 Szt.).
  • pod kątem przeciętnej wydajności ze stada nagrodzeni zostali: Szlaski Wojciech (11193 kg mleka), Sulej Szymon (10999 kg), Kurowski Leszek (10978 kg), Jasiński Bartosz (10960 kg), Izdebscy Leszek i Sebastian 10662 kg), Izdebski Leszek (10755 kg) i Izdebski Sebastian (10373 kg).

 

Z okazji dożynek odbyło się uroczyste poświęcenie nowej świetlicy wiejskiej w Dębowicy, która została ukończona dzięki środkom z Programu Polski Ład, Program Inwestycji Strategicznych.

 

Życzenia oraz podziękowania rolnikom na ręce Pana Wójta przekazali w formie listu nieobecni na uroczystości Wojewoda Lubelski Lech Sprawka oraz Marszałek woj. Lubelskiego Jarosław Stawiarski.

Kolejną częścią uroczystości był program artystyczny, w którym obejrzeliśmy występy w wykonaniu dzieci i młodzieży z ZSP w Dębowicy oraz SP w Jakuszach. Po części oficjalnej i przemowach nadszedł czas na biesiadę. O podniebienia gości zadbały panie i panowie z okolicznych kół gospodyń wiejskich. Każde stoisko należało odwiedzić, by posmakować regionalnych przysmaków, a menu było różnorodne. Organizatorzy zadbali, by każdy znalazł coś dla siebie także na dzieci czekały różnorodne atrakcje. Z każdą godziną plac wiejski wypełniał się coraz bardziej, a zabawa była znakomita. Trzebieszów wie jak dobrze się bawić, nie zapominając o pięknej tradycji jaką jest zabawa dożynkowa.

Wśród wielu trakcji po raz pierwszy odbyły się zawody w siłowaniu na rękę. Tytuł najsilniejszego uczestnika Dożynek Gminno-Parafialnych w Dębowicy zdobył Michał Szymański, drugie miejsce Marcin Izdebski, trzeci na podium Karwowski Daniel. Fundatorami pamiątkowych pucharów dla zwycięzców był Zakład Stomatologiczny -Katarzyna Kłopotek.

Podczas uroczystości wręczono nagrody laureatom  konkursu „Najładniejsze podwórko wizytówką mojej miejscowości„.

I miejsce zajęli Państwo Bogusława i Piotr Olszewscy.

II miejsce ex aequo zajęli Państwo Ewa i Janusz Okrasa, Państwo Aniela i Michał Szczygielscy, Państwo Wioletta i Łukasz Zdańkowscy. Sponsorem nagród w konkursie była Firma Farmy Kłopotek. Podczas loterii fantowej główną nagrodę „Rower” ufundowany przez Firmę ABCrowery wylosowała Pani Agata Dziewulska.

 

Zwieńczeniem tego wspaniałego dnia był pokaz żywego ognia, pokaz laserów i dyskoteka pod gwiazdami.

Najważniejsze dla nas były także spotkania pod namiotami poszczególnych sołectw i Kół Gospodyń Wiejskich. Bardzo cieszymy, że mogliśmy się spotkań wspólnie przy stole.

Serdecznie dziękuję organizatorom (GOK w Trzebieszowie, GBP w Trzebieszowie , OSP Nurzyna ) jak również wszystkim dostojnym gościom i uczestnikom a szczególnie przedstawicielom poszczególnych sołectw i KGW z terenu naszej gminy za uświetnienie uroczystości Dożynek Gminno – Parafialnych w Dębowicy.

Serdecznie podziękowania dla sponsorów: Zakład Mięsny Wierzejki, Pan Jan i Marek Zdanowscy, Bank Spółdzielczy w Trzebieszowie, abcROWERY Pan Piotr Prokop, Firma OX2, Gabinet Stomatologiczny Pani Katarzyna Kłopotek, Firma Mar-Kas – Państwo Katarzyna i Marcin Matysiak, Fermy Kłopotek – Pan Jerzy i Janusz Kłopotek, Auto Nowak – Pan Tomasz Nowak, Zakład Budowy Maszyn – Państwo Elżbieta i Wojciech Szmulik, Firma Agro-Top – Pan Jerzy Płudowski, Pan Marcin Rola, Pan Leszek Rola, Państwo Mariola i Marek Celińscy-Jakubowicz.

Dziękuję wszystkim przybyłym gościom oraz osobom, które wsparciem i zaangażowaniem sprawiły, że tegoroczne Święto Plonów było wyjątkowe i pełne atrakcji.

Mirosław Szekalis
Wójt Gminy Trzebieszów

Więcej zdjęć na naszej stornie FB  a tutaj parę fotek z naszych stoisk sołectw i KGW 🙂

 

PODSUMOWANIE I PODZIĘKOWANIE ZA UDZIAŁ