Gmina Trzebieszów przystąpiła do realizacji programu „Asystent osobisty osoby z niepełnosprawnością” dla Jednostek Samorządu terytorialnego – edycja 2026, który jest współfinansowany ze środków funduszu solidarnościowego.
Program jest realizowany przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Trzebieszowie w okresie od dnia 23.01.2026 r. do dnia 22.12.2026 r.
Całkowita wartość programu stanowi kwota: 354 552,00 złotych.
Głównym celem programu jest wprowadzenie usług asystencji osobistej jako formy ogólnodostępnego wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym. Usługi asystenckie mogą uzupełniać usługi opiekuńcze, nie mogą ich jednak zastępować.
Adresatami programu są:
- Dzieci od ukończenia 2 roku życia do ukończenia 16 roku posiadające orzeczenie o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami w pkt 7 i 8 orzeczenia o niepełnosprawności – konieczność stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.
- Osoby z niepełnosprawnościami posiadające orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym lub umiarkowanym albo traktowanymi na równi do wymienionych.
Usługi asystencji osobistej polegają w szczególności na wsparciu przez asystenta osoby z niepełnosprawnością w różnych sferach życia, w tym:
- wsparcie uczestnika w czynnościach samoobsługowych, w tym utrzymaniu higieny osobistej;
- wsparcia uczestnika w prowadzeniu gospodarstwa domowego i wypełnieniu ról w rodzinie;
- wsparcie uczestnika w przemieszczaniu się poza miejscem zamieszkania;
- wsparcie uczestnika w podejmowaniu aktywności życiowej i komunikowaniu się z otoczeniem.
Usługi asystencji osobistej mogą świadczyć osoby niebędące członkami rodziny uczestnika, opiekunami prawnymi uczestnika lub faktycznie zamieszkującymi razem z uczestnikiem.
Przyznając usługi asystencji osobistej, w pierwszej kolejności uwzględnia się potrzeby osób z niepełnosprawnościami samotnie gospodarującymi, które nie mają możliwości korzystania ze wsparcia bliskich.
Uczestnik programu nie ponosi odpłatności za usługi asystenta.