Uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Gminie Trzebieszów odbyły się 1 marca 2024roku w Trzebieszowie na cmentarzu przy grobachostatniego Żołnierza Wyklętego ppor. Antoniego Dołęgi i żołnierzy Armii Krajowej, a następnie w Gminnym Ośrodku Kultury w Trzebieszowie Drugim i były wyrazem hołdu i pamięci dla polskich żołnierzy podziemia antykomunistycznego za świadectwo męstwa, niezłomną postawę i  walkę aż po ofiarę życia w obronie wartości jaką była niepodległość Polski. Wielu z nich poległo z bronią w ręku, innych zamęczono w więzieniach ciągłymi przesłuchaniami i torturami, a jeszcze innych  po niesprawiedliwych procesach, skazano na śmierć i zapomnienie w bezimiennych grobach.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą na cmentarzu parafialnym pod przewodnictwem ks. Radosława Pietruczuka w intencji tych wszystkich, którzy walczyli o wolną Polskę. W nabożeństwie wzięły udział poczty sztandarowe  ŚZŻAK koło Trzebieszów i koło Łuków, Ochotniczych Straży Pożarnych Gminy Trzebieszów, a także szkoły gminy Trzebieszów. Następnie przy grobach żołnierzy Armii Krajowej oraz ostatniego Żołnierza Wyklętego ppor. Antoniego Dołęgi złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

Po uroczystościach na cmentarzu wszyscy udali się do Gminnego Ośrodka Kultury w Trzebieszowie Drugim na uroczystą i pełną wzruszeń akademię, którą przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkolno Przedszkolnego w Dębowicy .

Organizatorzy uroczystości:

  1. WÓJT GMINY TRZEBIESZÓW MIROSŁAW SZEKALIS
  2. ZESPÓŁ SZKOLNO -PRZEDSZKOLNY W DĘBOWICY
  3. ŚWIATOWY ZWIĄZEK ŻOŁNIERZY ARMII KRAJOWEJ KOŁO TRZEBIESZÓW
  4. GMINNY OŚRODEK KULTURY W TRZEBIESZOWIE
  5. GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W TRZEBIESZOWIE

https://lukow.tv/artykul/gmina-trzebieszow-uczcila/1225399?fbclid=IwAR2PsCQdHkbovITLhatOBq7enIj3d-mSuUrbTKHZyuajDyBD5LMjd5A_Nbw